Câine aflat în pericol de a se îneca în Crișul Repede, salvat de pompierii orădeni
![Câine aflat în pericol de a se îneca în Crișul Repede, salvat de pompierii orădeni Câine aflat în pericol de a se îneca în Crișul Repede, salvat de pompierii orădeni](https://bihor.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2017/07/câine-salvat-Crișul-Repede-768x1024-599x351.jpg)
Azi., în jurul orei 10.40, forțele de intervenție ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Crișana” al județului Bihor au fost solicitate să intervină pentru salvarea unui câine, aflat în pericol de a se îneca în Crișul Repede, pe raza străzii Mareșal Alexandru Averescu din Oradea, acesta fiind în imposibilitatea de a ieși din apă din cauza înălțimii și a structurii malului (zid de beton).
Pentru salvarea câinelui au fost mobilizați pompierii militari din cadrul Detașamentului 1 Oradea, care, ajunși la locul indicat de apelant, au coborât în albia râului pentru a scoate animalul aflat
în apă până la nivelul capului, reușind în câteva minute să aducă patrupedul, teafăr, la mal.