Sudrigiu: Cherestea și lemne de foc fără documente justificative, confiscate de polițiștii bihoreni
![Sudrigiu: Cherestea și lemne de foc fără documente justificative, confiscate de polițiștii bihoreni Sudrigiu: Cherestea și lemne de foc fără documente justificative, confiscate de polițiștii bihoreni](https://bihor.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2017/10/lemn-confiscat-3-599x351.jpg)
Miercuri, 11 octombrie a.c., la ora 06.10, pe drumul județean 763, în localitatea bihoreană Sudrigiu, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Beiuș, de la Compartimentul Delicte – Silvice – Serviciul de Ordine Publică și de la Biroul Drumuri Naționale și Europene – Serviciul Rutier au depistat în trafic un bărbat de 43 de ani, din localitatea Lupșa, județul Alba, în timp ce conducea o autoutilitară cu care transporta 3,30 metri cubi de cherestea, în mod repetat, în baza aceluiași aviz de însoțire a transportului de material lemnos.
Cel în cauză a fost sancționat contravențional conform prevederilor Legii nr.171/2010 cu amendă în valoare de 10.000 lei și s-a dispus confiscarea materialului lemnos.
Tot pe drumul județean 763, în localitatea bihoreană Sudrigiu a fost depistat în trafic un bărbat de 44 de ani, din localitatea Pietroasa, județul Bihor, în timp ce transporta cu o autoutilitară 1,55 metri cubi de lemne de foc, specia fag , fără a deține aviz de însoțire a transportului de material lemnos.
Cel în cauză a fost sancționat contravențional pentru nerespectarea prevederilor Legii nr.171/2010 cu amendă în valoare de 5.000 lei, iar materialul lemnos a fost confiscat.