Cățel salvat de pompierii salontani
![Cățel salvat de pompierii salontani Cățel salvat de pompierii salontani](https://bihor.transilvania-tv.ro/wp-content/uploads/2022/12/catel-salvat-359x351.jpg)
Joi, 29 decembrie a.c., Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Crişana” al judeţului Bihor a fost solicitat, prin intermediul numărului unic 112, să intervină pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal colector din apropierea Punctului de Trecere a Frontierei Salonta.
Ajunși la locul intervenției, pompierii Detașamentului Salonta, mobilizați pentru salvarea animalului, au constatat că patrupedul căzuse în canalul adânc de circa 3 metri, pe un grilaj, fiind în imposibilitatea de a ajunge la mal și în pericol de a aluneca în apă.
Unul din membrii echipajului, asigurat cu cordița de salvare, a coborât în canal și a evacuat în câteva minute, în siguranță, cățelul.